Dražba, aukce

Rozdíl mezi aukcí a dražbou

Jediným rozdílem je jazykový původ, protože aukce i dražba označují ten stejný způsob prodeje věcí jak nemovitých (byty, domy, pozemky) a movitých. 

Při tomto typu prodeje je zde vyhlašovatel dražby (na jehož návrh se dražba koná, často je to je to samotný vlastník předmětné věci), dražebník (ten, kdo zajišťuje samotné konání dražby, často se jedná o profesionální dražební společnosti), dražitel (účastník dražby a zájemce draženou věc, který musí splnit podmínky přihlášení k dražbě jako například složení dražební jistoty) a vydražitel (úspěšný dražitel, který předložil nejvyšší částku a po splnění zákonných potřeb se stane novým vlastníkem věci). 

Dobrovolná x nedobrovolná dražba

Dobrovolnou dražbou je zpravidla situace, kdy se vlastník věci snaží prodat draženou věc zájemci, který předloží nejvyšší nabídku. Jedná se o efektivní způsob prodeje, kdy lze získat vyšší částku, než přímým prodejem. Dobrovolnou dražbou může být i dražba v insolvenci, je-li dražba konána na návrh dlužníka.

Nedobrovolnou dražbou se rozumí prodej dražené nemovitosti během soudní exekuce, kdy exekutorský úřad vydá dražební vyhlášku a specifikuje zde věc draženou v nedobrovolné, či také exekuční, dražbě. Výhodou exekuční dražby je možnost získat draženou věc za výhodné peníze a zároveň se zde jedná o tzv. originární nabytí, tedy o situaci, kdy je předmětná, například nemovitost, právně čistá a veškeré závazky k ní zanikají.