Mohu pronajmout družstevní byt?

Zaprvé, je potřeba si uvědomit, že družstevní byt se nepronajímá, ale dává do podnájmu. Uzavírá se tedy podnájemní smlouva mezi nájemcem (to jste například vy, jakožto vlastnící družstevního podílu s nájemní smlouvou, která se váže ke konkrétnímu bytu) a podnájemcem (to je osoba, se kterou uzavřete podnájemní smlouvu). Dalším důležitým krokem je zjistit si, jaké podmínky podnájmu vaše družstvo má. Různá družstva mají různé stanovy a jiná omezení podnájmu (například vyžadovaný souhlas družstva, či zákaz podnájmu cizincům).
Doporučujeme si tedy všechny okolnosti zjistit a prostudovat, aby nedošlo k nepříjemným komplikacím. 

Mohu si v pronajatém bytě zřídit trvalý pobyt?

Ano, na základě zákona č. 89/2012 Sb, Občanského zákoníku, lze zřídit trvalé bydliště v místě nájmu. Pronajímatel vám v takovém výkonu práva bránit nemůže, je však možné zřídit v rámci smlouvy ujednání o tom, že se obě strany dohodly na tom, že si nájemce trvalý pobyt na adrese zřizovat nebude. 

Je možné mít v pronájmu domácí zvíře?

Pronajímatel vám mazlíčka, ať už se jedná o kočku nebo psa, zakázat výslovně nemůže. Je to ovšem jeden z předpoklad, na základě kterého si pronajímatele nájemce vybírají. Domácí mazlíček může být také jeden z důvodu, který vede k maximální výši vratné kauce, což jsou tři měsíční nájmy. 

Můžu, jako pronajímatel, stanovit počet osob, které budou v bytě bydlet?

Ano, jako pronajímatel máte právo určit počet osob, které budou v pronajatém bytě bydlet. Doporučujeme si v nájemní smlouvě vyhradit právo schválit navýšení počtu osob a jednostranně tak například zvýšit nájemné. 

Kdo hradí poplatky a jiné výdaje?

Vedle nájemného, jsou další poplatky spojené s užíváním bytu, které mají buďto paušální charakter či charakter záloh. Jedná se o poplatky za vodu, teplo, plyn, úklid domu apod. Tyto poplatky se většinou hradí přímo pronajímateli, který vám, v případě úhrad zálohou, na konci roku předloží skutečné náklady s doplatkem či přeplatkem. Další služby, jako elektřina či internet si většinou nájemci hradí sami a mají na tyto služby uzavřenou smlouvu. 

Nájemník neplatí, jak mám postupovat?  

Doporučujeme zaslat výzvu, aby vzniklý dluh uhradil v náhradní lhůtě. Také ho upozorněte, že když do stanovené lhůty částku neuhradí, může dojít k výpovědi nájmu. Pokud neuposlechne a dluh neuhradí a ani s vámi nekomunikuje, můžete mu dát výpověď s tříměsíční lhůtou. Tato výpověď musí být písemná a obsahovat důvod výpovědi a poučení o jeho právu vznést námitky nebo navrhnout přezkoumání soudem. Pokud vám nájemce nebude platit nájem a náklady na služby 3 měsíce, můžete mu zaslat okamžitou výpověď. Uveďte v ní všechny důležité náležitosti, jako jsou nájemce, pronajímatel, nájemní smlouva a datum, kdy byla uzavřena, adresa nemovitosti a označení bytu. Nájemce nemusí výpověď podepsat, stačí ji odeslat doporučeným dopisem na jeho adresu.