Prodej
Kdo platí provizi při prodeji nemovitosti?
Provize za prodej bytu, domu, či jiné nemovitosti je individuální a zákon o realitním zprostředkování nestanovuje, kdo je plátcem provize a ani její maximální výši. Z praxe ovšem vyplývá, že standardní provize činí 3-5% z prodejní částky nemovitosti či se může jednat o fixně stanovenou provizi.
U nás v Absolut-Real neplatí prodávající strana žádnou provizi za služby spojené s prodejem nemovitosti a odměnu za zprostředkování hradí kupující strana a to nad rámec kupní ceny. Prodávající tak získají plnou částku z prodeje a nemusí nic dále hradit naší realitní kanceláři, či jiným spolupracujícím subjektům. Více o způsobu a formě naší práce při prodeji nemovitosti se dozvíte v sekci Služby - Prodej.
Jak dlouho trvá prodej nemovitosti?
Prodej nemovitosti závisí na několika klíčových faktorech jako je typ, stav, cena a lokalita prodávané nemovitosti. Důležité je si uvědomit, že v případě prodeje domu je doba prodeje delší než u bytu, protože je zde méně potenciálních zájemců a prodej domu tak může trvat v průměru cca 5 měsíců. Velkou část doby prodeje bytů v osobním vlastnictví zaujímají právní záležitosti spojené s převodem vlastnického práva, které trvá jeden měsíc.
Vzhledem k tomu, že se naše společnost zaměřuje na lokalitu Prahy 6 a Prahy 5, tak můžeme s jistotou tvrdit, že průměrný byt v této lokalitě (a to i vzhledem k našim znalostem místního trhu) zabere průměrně dva měsíce a to včetně přepisu vlastnického práva.
Pokud jsou pro vás výše uvedené lhůty příliš zdlouhavé, můžete využít naší služby okamžitého odkupu, kdy jsme schopni zajistit prodej vaší nemovitosti v extrémně krátké době, neboť spolupracujeme s širokou sítí investorů, kteří jsou schopni zajistit okamžité odkoupení vaší nemovitosti. Více se dozvíte v sekci Služby - Okamžitý odkup.
Jak mohu prodat nemovitost s hypotékou?
Prodej nemovitosti, která je zatížená hypotékou, je možný. Před samotným prodejem nemovitosti je potřeba informovat věřitele (banku) o tom, že máte záměr prodat zatíženou nemovitost a většinou bude potřeba uvést důvod prodeje. Banka vám následně vyčíslí zůstatkovou hodnotu závazku s tím, že vás zároveň bude informovat o případných sankcích za předčasné splacení.
Při samotném procesu prodeje nemovitosti je poté v kupní smlouvě stanoveno, jakým způsobem se zůstatkový závazek bance vyplatí a za jakých podmínek. Doporučujeme ovšem se obrátit na realitního zprostředkovatele v případě prodeje nemovitosti, která je zatížená hypotékou.
Proč (ne)prodávat nemovitost bez realitky?
Základním důvodem prodeje bez realitní kanceláře, neboli bez realitky, je samozřejmě možnost ušetření peněz, které by byly vynaloženy na provizi realitní kanceláři. Prodej nemovitosti je ovšem velmi komplexní proces, který vyžaduje minimálně základní orientaci v problematice a zároveň je vyžadována maximální obezřetnost a přesnost. Prodej bez realitky ovšem samozřejmě možný je, není ovšem jednoduchý. I přes prodej "bez realitky" se vynoří spousta dodatečných nákladů, které by při prodeji s realitní kanceláři byly standardně hrazeny z provize. Navíc u nás prodávající nehradí provizi vůbec. Více o prodeji nemovitosti bez realitky a nástrahám takového prodeje, se dozvíte v našem článku na blogu.