Financování a daně
Lze získat hypoteční úvěr na družstevní byt?
Byt v družstevním vlastnictví má z pohledu zákona jiný charakter, než byt v osobním vlastnictví. Byt, který je součástí bytového družstva, je ve vlastnictví družstva a nabýt lze pouze podíl v družstvu, který se váže ke konkrétní jednotce.
Hypotéku na družstevní byt je možné získat při splnění několika předpokladů. Prvním z nich je situace, kdy bude hypotékou zatížena nemovitost v osobním vlastnictví (z důvodu zápisu nemovitosti v osobním vlastnictví v katastru nemovitostí a tudíž je možné ji zatížit) a získané finance budou vynaloženy na nákup družstevního bytu.
Další možností je situace, kdy se bytové družstvo zaváže k tomu, že bude byt převeden do osobního vlastnictví do jednoho roku od poskytnutí tzv. předhypotečního úvěru, který se po následném převodu bytu do OV stane hypotečním úvěrem "se vším všudy" - tj. dojde k zatížení jednotky zástavním právem banky. Sazby, úroky i fixace následné hypotéky se stanoví na základě individuální situace a scoringu žadatele.
Mám povinnost platit daň z nabytí nemovitosti?
Nikoli, daň z nabytí nemovitosti byla zrušena v září roku 2020. Nutnost úhrady 4% z kupní částky nemovitosti se již nevztahuje na nemovitosti, které byly převedeny na nového majitele v rámci katastrálního řízení, v prosinci roku 2019 a dále. V současné chvíli tak nemá kupující žádnou daňovou povinnost.
Kdy je povinnost platit daň z prodeje nemovitosti?
V případě prodeje nemovitosti se platí daň 15% z příjmu fyzických osob. Jako daňový základ slouží rozdíl mezi kupní prodejní cenou. Například: v roce 2019 se koupila nemovitost za 1.000.000 Kč a následně druhý rok prodala za 1.5000.000 Kč. Rozdíl činí 500.000 Kč a daň zde tedy bude činit 75.000 Kč. Existují ovšem dvě podmínky, kdy se lze od hrazení daně osvobodit. Pokud jste zakoupili nemovitost do roku 2020, tak postačí, abyste ji vlastnili více než 5 let a při následném prodeji jste od daně osvobozeni. U nemovitostí pořízených po roce 2020 musíte být vlastníky alespoň 10. let. To samé platí v případě, že jste měli trvalé bydliště v nemovitosti po dobu alespoň 2 let před datem prodeje nemovitosti. Další možností je situace, kdy utržené prostředky z prodeje jedné nemovitosti užijete na nákup nemovitosti jiné a uspokojíte tak svoji vlastní bytovou potřebu.